Неділя, 05 липня 2020

Утворення Тернопільської єпархії та освячення семінарії

У 1992 рік Україна входила як самостійна держава. Першого грудня 1991 року на Всенародному референдумі народ сказав «так» своїй незалежній соборній Україні.

7 червня 1992 року під час Архиєрейської Святої Літургії владика Михаїл Сабрига, який повернувся із Синоду, що відбувався у Римі, повідомив про благословення Святішим Отцем новостворених єпархій, зокрема Тернопільської.

На початку листопада 1992 року у церкві Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці Екзарх Франції і країн Бенілюксу Михаїл Гринчишин проводив реколекції (духовні науки). Кожного дня храм вщерть був переповнений людьми. Наступні реколекції владика Гринчишин провів у червні 1993 року.

Протягом перших років діяльності храм відвідувало багато закордонних делегацій, а також визначних діячів політики та мистецтва.

28 червня 1993 року з неофіційним візитом до Тернополя прибув Папський нунцій в Україні Антоніо Франко. Високодостойного гостя вітали владика Михаїл Сабрига, отець-митрат Василь Семенюк, діти у національних строях та численна громада вірних. Високий гість був схвильований такою зустріччю, щиро дякував за гостинність і благословив вірних.

Величною подією, що заслуговує окремої уваги, було проголошення Тернопільської єпархії УГКЦ та інсталяція (введення на єпископський престіл) владики Михаїла Сабриги.

Тернопілля - це край, який перші чотири десятиліття ХХ віку був під духовною опікою великого Митрополита Андрея Шептицького. Кир Андрей неодноразово відвідував Тернопільщину - частину своєї Львівської митрополії. Наша земля зростила Церкві Блаженнішого Патріарха Йосифа Сліпого, владику-мученика Григорія Хомишина, владику Микиту Будку, Ізидора Борецького і багатьох інших достойних працівників у винограднику Христовому.p6280004

Для створення Тернопільської єпархії були всі підстави, але були й історичні перешкоди. Це красномовно підтверджують слова Блажен-нішого Отця і Глави нашої Церкви Мирослава Івана у день проголошення Тернопільської єпархії: «Сьогодні тут, у Тернополі, завершується ще один етап на шляху укладення нових структур УГКЦ після виходу з підпілля.»

Отож, з виходом Української Греко-Католицької Церкви з підпілля та її відродження, з метою пліднішої душпастирської опіки над вірними, Синод єпископів УГКЦ, що відбувся у травні 1992 року, ухвалив створити чотири нові єпархії.

Тернопільська єпархія УГКЦ заснована 20 квітня 1993 року на територіях, що належали до Львівської архиєпархії та Івано-Франківської єпархії. Включає райони: Тернопільський, Бучацький, Борщівський, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Монастириський, Підволочиський, Теребовлянський, Чортківський. Загалом має 16 деканатів (Тернопільський, м. Тернополя, Бучацький, Борщівський, Гусятинський, Заліщицький, Товстенський, Збаразький, Монастириський, Коропецький, Підволочиський, Теребовлянський, Чортківський, Великобірківський, Гримайлівський, Мельнице-Подільський).introms

17 жовтня 1993 року, у перший день 16-річчя понтифікату Святішого Отця Івана Павла II, відбулася інсталяція єпископа-ординарія Тернопільської єпархії УГКЦ Михаїла Сабриги. Того дня майдан Волі ледве міг помістити усіх бажаючих. Вірні з усієї області зібралися тут, щоб взяти участь в урочистій Архиєрейській Літургії та стати свідками історичної події – введення на владичий престіл єпископа Михаїла Сабриги.

Найпомітнішою подією 1994 року було освячення Тернопільської духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, яку очолив Генеральний вікарій Тернопільської єпархії отець-митрат Василь Семенюк. До 1994 року отець-ректор із семінаристами та благодійниками доклали чимало зусиль, аби звести нові приміщення і налагодити навчальну програму.

1 жовтня 1994 року відбулося освячення і офіційне відкриття духовного навчального закладу. У 1999 році у Тернопільській духовній семінарії навчається 119 студентів.