pro 2019

Щоб духом прийти до храму

Сьогодні наша Церква відзначає свято Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Роздумуючи про цю подію, спочатку з’ясуємо: що означає слово „стрітення”? Воно у сучасній українській літературній мові не вживається, тож не всім зрозуміле. Хоча знаємо, що стрітення – це не що інше, як зустріч. У контексті цього свята – зустріч незвичайна, особлива. А тепер прошу вас уважно подумати ось над чим. Скільки то в нашому житті було, є і, очевидно, ще буде тих зустрічей, тобто стрітень. Однак ця зустріч, про яку йдеться у Євангелії святого апостола і євангелиста Луки, є особливою, бо ми маємо можливість зустрітися не з друзями, не з рідними чи знайомими, не з видатними людьми, а із самим Богом. Уявляєте: з Богом! З нашим Господом Ісусом Христом!

rjfh6

Дуже важливим і головне – радісним, оптимістичним для нас, християн, є те, що свято Стрітення нагадує нам не тільки про зустріч з Ісусом праведного Симеона, який узяв Його на руки, але й кожного з нас. Ось скажіть, будь ласка, де Симеон і пророчиця Анна зустріли Спасителя? Правильно: у Єрусалимському храмі! Це ми добре знаємо. А тепер проведімо аналогію від тих давніх часів до сьогоднішнього дня, до себе, до нас, християн двадцять першого століття. Так ось: для кожного із нас ця зустріч з Христом відбувається передусім у Святій Тайні Хрещення, коли ми вперше у житті прийняли Його до свого серця, ставши дітьми Божими. Зрештою, у тому, що хресні батьки приносять маленьких дітей чи приводять уже дорослих (бо бувають і такі випадки) до церкви, це і є певна аналогія принесення Пречистою Дівою Марією і святим Йосифом свого Сина до Єрусалимського храму. Вони виконували обряд, приписи Мойсея. Ми теж здійснюємо обряд, але вже інший – новозавітній. Тримаючи під час Хрещення дитину, у відповідний момент здійснення цього обряду, зокрема під час потрійного занурення чи зливання води на голову хрещеника і проказування слів: „Охрещується раб Божий чи раба Божа (ім’я) в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа, амінь”, священик, охрестивши дитя, немов і справді той праведний Симеон, бере його на руки і урочисто проказує дуже важливі слова: „Одягається раб Божий чи раба Божа (ім’я) в ризу правди в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь”. Окрім того, наприкінці Тайни Хрещення ієрей бере охрещеного на руки і проказує ту ж Симеонову молитву: «Нині, Владико, можеш відпустити слугу твого за твоїм словом у мирі, бо мої очі бачили твоє спасіння, що ти приготував перед усіма народами; світло на просвіту поганам, і славу твого люду – Ізраїля».

Після нашої першої зустрічі з Христом у Таїнстві Хрещення, маємо благодатну можливість зустрічати Його дуже часто. Не забуваймо: скільки разів ми буваємо в церкві, стільки ж раз зустрічаємося з Христом, а, отже, відтворюємо епізод цього ж біблійного Стрітення. Найперше, звичайно, у Святих Тайнах Покаяння (Сповіді), Пресвятої Євхаристії (Причастя), Подружжя, а духовні особи - в Тайні Священства. Але не тільки! Бо, крім того, наше стрітення з Ісусом відбувається під час Божественної Літургії, у якій переживаємо і пропускаємо крізь своє серце всі епізоди Христового життя: Різдва, Його страждань, Хресної смерті, Воскресіння чи Вознесіння, Зіслання Святого Духа. Однак найважливішим і найрадіснішим для нас є те, що ми можемо зустрічати - і навіть брати на руки свого серця - Христа щоденно, щохвилинно. Як? – запитаєте знову. Дуже просто: ця зустріч із Христом відбувається під час молитви, а її, як відомо, можемо посилати кожної миті і в будь-якому місці.

Дуже шкода, що багато людей з різних причин – невірства, нехоті, лінивства, байдужості ігнорують цією зустріччю з Христом. Поки що вони не знають надзвичайної важливості цієї зустрічі з Богом. І дуже щасливими є ті люди, які ідуть на стрічу з Богом, оскільки у наших храмах власне й відбувається це дивне і рятівне Стрітення. Воно проявляється у всьому: в елементах Служби Божої, у виголошеннях священика, в його літургійних молитвах, якими ієрей молиться під час цього Богослужіння; у співі хору, дяка, у тропарях, кондаках. Навіть у тому, коли ви цілуєте образок, покладений у день свята на тетраподі, на якому зображено сцену події Стрітення. Як не дивно це звучить, але якщо ми з твердою вірою і надією будемо відзначати це свято, то й справді відчуємо себе зараз у тому далекому Єрусалимському храмі, стоятимемо біля Пречистої Діви Марії і святого Йосифа; праведного Симеона і пророчиці Анни, бо наша церква у цю благословенну мить стає прообразом Єрусалимської святині, у якій відбулося це дивовижне Стрітення.

Святий апостол Лука говорить, що „він (тобто Симеон) Духом прийшов у храм”. (Лк. 2, 27). Думаю, що здогадуєтеся, чому саме я вжив цю євангельську фразу. Ми зможемо відчути себе сьогодні і в ролі праведного Симеона, і в ролі пророчиці Анни, і навіть серцем взяти Дитя Ісуса на руки, коли до нашого храму прийдемо Духом. А тепер скажіть, будь ласка, що це означає „Духом прийти до храму”? Це не що інше, як прийти до святині не тільки у гарному святковому одязі (це закономірно), але й у не менш чистому і акуратному одязі душі. Тобто прийти очищеним у Святій Сповіді або принаймні щиро в душі розкаяним за допущені гріхи – недобрі вчинки, слова, думки, почуття, бажання. Прийти до храму не у «фарисейській заквасці», не у гордому самовихвалянні, а у покорі грішного митаря, у смиренні, в осуджуванні самого себе, в об’єктивному баченні своєї негідності, слабкості, нікчемності. Щось на кшталт того, як говорив Бог до Мойсея: «Скинь взуття своє, бо місце, на якому стоїш, святе». Сьогодні багатьом людям (і не лише у день Стрітення, у неділю чи в свято), а постійно потрібно скидати брудне взуття своїх гріхів: зарозумілості, злоби, ненависті, лихослів’я, осудження ближніх; взуття пияцтва, наркоманії, нечистоти, скупості, прагнення надмірних багатств і розкошів, щоби, як праведний Симеон і пророчиця Анна, сповнившись Духом Святим, стояти у храмі.

 

о. Орест ГЛУБІШ

Публікації

6n9zk8ebriosogcsk
18 червня 2019

Осяяні Святим Духом

in Духовні роздуми by о. Орест ГЛУБІШ
2 18
04 червня 2019

Сходинки, що ведуть до святині

in Духовні роздуми by о. Орест ГЛУБІШ
5a9s
14 травня 2019

Виконаймо наш святий обов'язок

in Духовні роздуми by о. Орест ГЛУБІШ
voskres
02 травня 2019

Співаймо пісню перемоги

in Духовні роздуми by о. Орест ГЛУБІШ