Четвер, 18 квітня 2024

№ 5-2012 - «Знамення» — світло душі

У сучасному українському суспільстві простежується прагнення жінок займати ключові позиції на рівні з чоловіками. Серед відомих українок – політики, суспільні діячки, представниці культури, бізнесу тощо. На жаль, у цьому прагненні не бути гіршими за чоловіків почали нівелюватися цінності, які з природи призначено жінці: бути берегинею родинного вогнища, доброю матір’ю, виховувати дітей у християнському дусі, при цьому залишатись умілою господинею, вишуканою та доглянутою жінкою. На перший погляд, такі пані є. Вони дивляться на нас із глянцевих журналів, екранів телевізорів, рекламних біл-бордів. Однак у їхньому зовнішньому вигляді, не можу судити про внутрішній стан, багато штучності і вульгарності. Саме на противагу цьому нині постають школи для молодих панянок. Учителі цих шкіл обіцяють віднайти родзинку в кожній з них та прищепити їй відчуття шарму і справжньої жіночності, а ще дати добре християнське виховання, базові знання з кулінарії, естетики, історії мистецтва, культури мовлення тощо. Адже істинна панянка повинна бути всебічно розвинутою, працелюбною, творчою, вміти зразково поводитися у шляхетному товаристві. Перша і єдина школа для дівчат, у якій поєднано державну навчальну програму та згадані принципи, діє і на наших теренах, у чудотворній Зарваниці.

Колегіум-інтернат «Знамення» створено 2006 року, а вже через два роки розпочато навчання. Однією з ініціаторок створення цього навчального закладу є голова комісії у справах мирян Тернопільсько-Зборівської архиєпархії Анна Зварич. За її словами: «Нині молоде покоління потребує доброго, здорового, морального стержня. Часто людині важко розібратися в житті – світ вабить багатьма спокусами в кольорових обгортках. Молодим іноді нелегко зробити правильний вибір, їм бракує досвіду, щоб утвердитися, зберегти свою чистоту та ідентичність. Можливо, це через брак виховання у сім’ї, або брутальне середовище, в якому доводилося мужніти. Проте існує частина дітей, яка прагне іншого. Саме тому ми розмірковували над ідеєю створення відповідного навчального закладу. Блаженної пам’яті владика Михаїл Сабрига мріяв, щоби в Зарваниці постала жіноча гімназія, бо це найкраще місце для виховання юнки, дружини, матері, взірцем якої була б Пресвята Богородиця. У 2005 році ми створили ініціативну групу мирян, до складу якої входив начальник обласного управління освіти, і почали працювати над документами. Через рік зареєстрували статут цього абсолютно нового навчального закладу з поглибленим вивченням предметів духовно-просвітницького спрямування».

Покровителькою закладу є ікона Богородиці Знамення. Учениці мають форму і значки, де написано «Знамення – світло моєї душі». У закладі навчаються виключно дівчатка 10-11 класів. Хлопці мають подібну школу в Бучачі.

Колегіум розташований на центральній вулиці, що веде до чудотворного місця села Зарваниці. Він складається з двох приміщень. На першому поверсі головного корпусу знаходиться два класи, учительська та капличка, в якій проводяться ранішні і вечірні молитви, духовні розмови. Щовівторка колегіантки мають змогу бути присутніми на Божественній Літургії. Місце молитви і тиші дає змогу панянкам зосередитися, застановитися, подумати про своє майбутнє і, що найголовніше, передати свої почуття та переживання Богу.

На другому поверсі будівлі - кімнати колегіанток, медичний кабінет, кімнати особистої гігієни та бібліотека з комп’ютерним класом. Колегіантки забезпечені всім необхідним. На території закладу є окреме приміщення для харчування, є також швейний зал, де відбуваються заняття гуртків шиття і вишивки, танців. Навколо будівель - чудовий сад з квітковими клумбами.

Нині у колегіумі здобуває освіту 31 вихованка з різних регіонів України. Директор закладу Анна Зварич розповідає, що під час першого набору було безліч телефонних дзвінків від батьків, які передусім запитували: Ви готуєте дівчаток до вступу в монастир?» «Мене це дивувало, - говорить співрозмовниця, бо - здавалося, що сучасні батьки радше готові закрити очі на гріх дитини, лиш би вона не присвятила своє життя Богові. Можу запевнити – наш навчальний заклад не відрізняється від державних, у колегіумі виконується основна освітня програма право вступати до будь-якого іншого навчального закладу. Різниця полягає лише в тому, що тут додатково вивчають такі предмети, як основи християнського вчення та психології, етика християнського і подружнього життя тощо».

Сьогодні можна говорити, що заклад набуває популярності. Батьки вихованок задоволені, як їхні діти там навчаються. Пропонуємо лист Марії Кузьмен, дочка якої Анна навчається у колегіумі: «Я - мама шістнадцятирічної учениці колегіуму «Знамення», що у Зарваниці, Дякую Богові, бо бачу, що моя дочка щаслива. Вона почала краще вчитися, стала самостійнішою і відповідальнішою, подає добрий приклад молодшим сестричкам. Від імені усіх батьків колегіанток висловлюю подяку Богові та жертовним ініціативним людям, котрим не байдужа доля молодого покоління – майбутнього України».

Очевидно вже настав час усвідомити, що у вихованні молоді пріоритетним має бути гармонійний розвиток особи і нації в цілому. Безперечно, фундамент має закладатися в родині і залежить передовсім від матері. Все духовне добро дитина черпає з материнських настанов. Недарма в народі кажуть: виховуючи хлопця, виховуєш чоловіка, а виховуючи дівчину, виховуєш майбутнє народу.